Nawigacja

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa Fotka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Magda
29-06-2021 19:23
Hej. Jutro (30.06.2021) od godz. 17 działamy w Harcówce przy remoncie pomieszczeń klubowych. Jeżeli ktoś może pomóc to zapraszamy, każdy się przyda, obowiązuje strój roboczy

Dzedzej
21-07-2019 11:59
Nowe drogi w okolicy Lubawki https://czadrow24.
..nnogorskim

Dzedzej
17-06-2019 15:20
Dodane nowości do topo Skalnych Bram z Karkonoszy

Dzedzej
07-06-2019 17:48
w topo Nowej Ziemi 19 nowych dróg - polecam

Chudy
04-06-2019 11:42
Info w sprawie koncertu dla Małego na forum

Dzedzej
26-03-2019 18:54
Aktualizacja w topo Diablak i Ambona w Kaczawskich

Paras
14-01-2019 12:19
Ściana w Jaworzynie Śl.- post na forum

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:42
Następnie odkucie tynków do cegły na wysokości 1.50 albo i wyżej ( impregnacja cegły itd.). Kolejny krok to odświeżenie lokalu i prace malarskie.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:41
Pierwszym etapem jest ogarnięcie lokalu ze starych gratów co nastąpi już w tym tygodniu. Kolejny etap to instalacja nowego pieca z podajnikiem węgla aby lokal był opalany w trybie ciągłym.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:40
Informacyjnie: Po ostatnim spotkaniu w niezbyt licznym gronie ustaliliśmy że podejmiemy próbę reanimacji lokalu klubowego i przywrócenia go do stanu używalności.

Członek PZA

Wspierają nas


facebook

Optymistyczna - luty 2008

Wyprawa zaplanowana została na termin 09-16 luty . Podróż z Wałbrzycha do miejsca naszego przeznaczenia trwała około doby. W Karolivce do której dotarliśmy, znajduje się baza goszczącego nas speleoklubu Cyklop skąd pod otwór jaskini dzieliło nas już około 15 minut spaceru.

Odkrycie i nazwa Jaskini Optymistycznej są bezpośrednim skutkiem międzyklubowego konfliktu powstałego w połowie lat 60-tych. Klub z Tarnopola i klub Cyklop w tamtych latach wspólnie zajmowali się Jaskinią Ozierną. Z upływem czasu powstał spór o to, kto ma być wyłącznym opiekunem jaskini, ponieważ po latach wspólnej eksploracji oba kluby rościły sobie do tego prawo. Spór zakończył Cyklop, który zrzekł się praw do J. Oziernej i podjął poszukiwania swojej własnej jaskini. Członkowie tarnopolskiego klubu pewni, że lwowscy klubowicze nie znajdą jaskini dłuższej od nich, pożegnali ich słowami - idźcie optymiści!!! I tak w 1966 r. pod kierownictwem Myrona Sawczyna doszło do odkrycia drugiej pod względem długości korytarzy jaskini na świecie - J. Optymistycznej.

Jaskinia znajduje się na Podolu a otwór zlokalizowany jest na wysokości ok. 260m n.p.m. Obecnie długość pomierzonych korytarzy wynosi 218 km, niestety wszystkie plany jaskini
są na razie tylko na papierze, jednak cały czas trwają prace nad wersją elektroniczną planu. Jaskinia jest jednootworowa, posiada rozwinięcie poziome a labirynty korytarzy zajmują zaledwie obszar ok. 3km na 4 km powierzchni. W jaskini panuje stała temperatura 11C, a wilgotność sięga prawie 98%. Korytarze w przedniej części jaskini są już pogłębione przez co idzie się znacznie szybciej i wygodniej niż wcześniej (od wejścia do pierwszego biwaku „Cyklop” kiedyś grotołazi czołgali się ok. 12 godzin, a my teraz pokonaliśmy ta samą odległość w zaledwie 20 min.). Jednak im dalej w głąb jaskini tym trudniej, a korytarze stają się węższe i z reguły trzeba je już pokonywać na czworaka i czołgając się. Wyłącznym opiekunem jaskini jest klub Cyklop i każdy kto chce wejść do jaskini musi się z nim skontaktować, a najlepiej z prezesową - Natalią Judiną. Co dziwne nie ma możliwości wejścia do jaskini odpłatnie, możliwość zobaczenia jaskini mają tylko osoby pomagające w eksploracji.

Prace eksploracyjne w Jaskini optymistycznej trwają cały czas, ekspedycji w zależności
od możliwości i potrzeb w ciągu roku jest ok. 5-ciu. Naszym zadaniem na tej ekspedycji
była pomoc klubowiczom w pogłębianiu korytarzy w Rejonie Zachodniej Anakondy,
za Biwakiem Pająk. Działanie w tej jaskini wymaga ogromnej orientacji, bo ze zgubieniem się naprawdę nie ma problemu, zwłaszcza, że nasi ukraińscy koledzy po prostu biegają
po korytarzach znając je prawie na pamięć. Zdziwienie również zagościło na naszych twarzach na widok tamtejszych grotołazów tylko w przewiązanych „bandankach” na głowie, gdzie w naszym gronie nie było minuty bez dźwięku uderzającego o ścianę jaskini kasku.
W jaskini znajduje się obecnie 15-scie biwaków, a najmłodszym i zarazem najbardziej oddalonym od otworu jaskini jest Biwak Oaza zlokalizowany w Rejonie Szlachetnym. Budowa i wygląd biwaków jest bardzo podobny do siebie. Jest część sypialna, kuchnia
z uformowanym stołem i siedziskami z gliny oraz toaleta. Nasz przewodnik Bogdan Markovich twierdzi, że znane obecnie korytarze to około 40% całego systemu optymistycznej i jest duże prawdopodobieństwo połączenia w przyszłości J. Optymistycznej z J. Ozierną.

Podczas naszego pobytu w środku jeden dzień poświęciliśmy na zwiedzanie jaskini. Udało nam się zobaczyć m.in. przepiękną salę Kilimandżaro, w której widzieliśmy skupiska drobnych pomarańczowych kryształków wykształconych z gipsu, Galerię Wysockiego
w której znajduje się jego ołtarzyk, Biwak Oaza, w którym podziwiać nam przyszło pomysłowość ukraińskich grotołazów w postaci zainstalowanej pompy do czerpania wody oraz piękne białe i biało-miodowe kryształy znajdujące się w Rejonie Szlachetnym. Naprawdę różnorodność form gipsowych w jaskini zapiera dech w piersiach. Jeden dzień chodzenia po jaskini nie dał nam zobaczyć wszystkiego co sobie wymarzyliśmy, ale z drugiej strony może to i dobrze, bo pozostał niedosyt i powód by tam powrócić.



Kluby biorące udział w wyprawie:



Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy:
Kierownik- Karolina Szaflarska
Renata Jarocka-Lewandowska
Rafał Budka
Sebastian Lewandowski
Marcin Bugała
Daniel Kubiak
Mariusz Koszykowski,
Magda Staniszewska - Bugała


Speleoklub Bobry Żagań:
Katarzyna Lapunow
Krzysztof Formanowski
Patryk Krzykawski,

Speleoklub Gawra Gorzów Wielkopolski:
Rafał Plust

Klub Świętokrzyski:
Jan Kotwica

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.08
9,670,155 unikalne wizyty