Nawigacja

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa Fotka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Magda
29-06-2021 19:23
Hej. Jutro (30.06.2021) od godz. 17 działamy w Harcówce przy remoncie pomieszczeń klubowych. Jeżeli ktoś może pomóc to zapraszamy, każdy się przyda, obowiązuje strój roboczy

Dzedzej
21-07-2019 11:59
Nowe drogi w okolicy Lubawki https://czadrow24.
..nnogorskim

Dzedzej
17-06-2019 15:20
Dodane nowości do topo Skalnych Bram z Karkonoszy

Dzedzej
07-06-2019 17:48
w topo Nowej Ziemi 19 nowych dróg - polecam

Chudy
04-06-2019 11:42
Info w sprawie koncertu dla Małego na forum

Dzedzej
26-03-2019 18:54
Aktualizacja w topo Diablak i Ambona w Kaczawskich

Paras
14-01-2019 12:19
Ściana w Jaworzynie Śl.- post na forum

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:42
Następnie odkucie tynków do cegły na wysokości 1.50 albo i wyżej ( impregnacja cegły itd.). Kolejny krok to odświeżenie lokalu i prace malarskie.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:41
Pierwszym etapem jest ogarnięcie lokalu ze starych gratów co nastąpi już w tym tygodniu. Kolejny etap to instalacja nowego pieca z podajnikiem węgla aby lokal był opalany w trybie ciągłym.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:40
Informacyjnie: Po ostatnim spotkaniu w niezbyt licznym gronie ustaliliśmy że podejmiemy próbę reanimacji lokalu klubowego i przywrócenia go do stanu używalności.

Członek PZA

Wspierają nas


facebook

Nawigacja

Artykuły: Jaskinie

Jaskinie Kochanowa - aktualizacja
Wprawdzie ostatnie wyjazdy „eksploracyjne” do Kochanowa miały miejsce jeszcze jesienią, odkrycie w Jaskini z Filarami 15 m salki – Lewy, Sierota, Dżedżej, to trochę się od ostatnich tekstów zamieszczonych na stronie pozmieniało...

Nowości sudeckie
W ostatnim okresie na terenie Sudetów zostały zinwentaryzowanych 11 nowych obiektów jaskiniowych..

Nowe niekrasowe jaskinie Sudetów
Z drugim co do wysokości wzniesieniem Gór Wałbrzyskich - Chełmcem, sąsiaduje o wiele niższy szczyt Mniszek (704 m.n.p.m.). Obie te góry powstały w wyniku podziemnego przemieszczenia się magmy; kopułę Chełmca tworzy lakkolit, a Mniszek to boczna intruzja, w terminologii geologicznej zwana apofizą. Na południowych stokach Mniszka od dość dawna znane były "rozpadliny w lesie", o których krążyły opowieści wśród okolicznych mieszkańców.

Jaskinie okolic Kochanowa
Kochanów to wieś położona na północny zachód od Mieroszowa (woj. dolnośląskie). Opisywany obszar budują piaskowce górnokredowe, stanowiące przedłużenie tej formacji geologicznej, z której zbudowane są Góry Stołowe. W tych też skałach rozwinęły się opisywane niekrasowe jaskinie. Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy odnalazł tu w marcu 2001 r. kilka obiektów..

Gorzeszowskie Skały
Tu także znaleziono dwa nowe schroniska. Sama grupa Gorzeszowskich Skał to rezerwat "Głazy Krasnoludków" z licznymi ścianami i ostańcami piaskowcowymi. Stąd trudno wytłumaczyć szczegółowe położenie obu obiektów...

Drobnica z Gór Stołowych
W drugi weekend października zajęliśmy się poszukiwaniem jaskiń w Górach Stołowych. Poszukiwaniami zostały objęte dwa mury skalne. Pierwszy ciągnie się od Błędnych Skał do Skalniaka, a drugi od Narożnika aż po Skały Puchacza i Urwisko Batorowskie.

Czartowskie Skały
Dwa nowe schroniska zinwentaryzowano 2.XI.2001 w Czartowskich Skałach. Jest to grupa skał piaskowcowych położona koło miejscowości Różana - około 2 kilometrów na wschód od Mieroszowa. Schroniska leżą w pasie grzbietowym jednego z wzniesień.

Schroniska skalne z rezerwatu "Błędne Skały"
Tej zimy postanowiliśmy sprawdzić Błędne Skały pod kątem możliwości eksploracyjnych. Na pierwszym (i jak na razie jedynym) wyjeździe znaleźliśmy trzy obiekty. Z góry przepraszam za bardzo (bardzo) niedokładny opis położenia schronisk, ale jak mam opisać drogę dojścia w labiryncie zupełnie podobnych skał ??? Wreszcie nie bez powodu cały rejon został nazwany "Błędne Skały".

Białe Ściany (Góry Stołowe)
Tutaj zinwentaryzowaliśmy sześć nowych obiektów. W głównym murze Białych Ścian jeszcze przed dojściem do miejsca gdzie szlak żółty łączy się z zielonym, zlokalizowaliśmy dwa obiekty.

Jaskinie w Monako
Monako, państwo - miasto, liczące niecałe 2 km2, posiada kilka jaskiń. Najbardziej atrakcyjną jest Grota Obserwatorów (Observatory Grotto), położona w udostępnionym turystycznie Ogrodzie Egzotycznym (Exotic Garden). Jaskinia została przystosowana do ruchu turystycznego w 1950 roku. Znana była już w czasach prehistorycznych o czym świadczą prowadzone w niej wykopaliska. Jednym z pierwszych jej badaczy był Książe Albert I - znany mecenas nauk przyrodniczy, interesujący się zwłaszcza wyprawami oceanograficznymi.

Jaskinie turystyczne Gruzji
Większości osób zainteresowanych jaskiniami, Gruzja kojarzy się z głębokimi jaskiniami położonymi w Kaukazie. Ostatnimi czasy myśli wszystkich krążą wokół Jaskini Woroniej - numer jeden na świecie. Jednak i przeciętny turysta nie posiadający sprzętu i wielkiego doświadczenia znajdzie tu coś dla siebie. Mam namyśli dwie jaskinie udostępnione do ruchu turystycznego w tym kraju.

Nowości w gipsach
Na wyjeździe 29-30.11.2003 roku, udało nam się dokonać kilku niewielkich odkryć na terenie Niecki Nidziańskiej.

Gibraltar jaskiniami stoi
Gibraltar to niewielka kolonia brytyjska na krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Powierzchnia tego obszaru to zaledwie 5,8 km2, a większość z tego to wapień, więc nie brakuje tu jaskiń. Dawniej mieszkańcy nazywali ten teren Mons Calpe, czyli wydrążona skała. Do końca 1991 roku zinwentaryzowano tu 134 jaskinie położone nad poziomem morza.

Jaskinie turystyczne Belgii
Kilka okolic, takich jak: Couvun, Dinant, Han-sur-Lesse...

KARAJR - czyli jaskinie Armenii
Armenia leżąca u podnóża Kaukazu nie kojarzy nam się jako "kraj jaskiniowy". Porównując ją do sąsiedniej Gruzji, jest tu jak na razie ich niewiele. Na obszarze tym skał które mogły by ulegać skrasowieniu zajmują nikły procent, przeważają skały wulkaniczne. Główny obszar krasowy rozciąga się między miejscowościami Areni, Arpi, Agarakadzor, Gnishik i Khachik, w dolinie rzeki Arpa. Jaskinie rozwinęły się tu w wapieniach i konglomeratach (zlepieńcach) mezozoicznych...


Szczeliny tektoniczne na Mniszku
Z drugim co do wysokości wzniesieniem Gór Wałbrzyskich - Chełmcem, sąsiaduje o wiele niższy szczyt Mniszek (704 m.n.p.m.). Obie te góry powstały w wyniku podziemnego przemieszczenia się magmy; kopułę Chełmca tworzy lakkolit, a Mniszek to boczna intruzja, w terminologii geologicznej zwana apofizą. Na południowych stokach Mniszka od dość dawna znane były "rozpadliny w lesie", o których krążyły opowieści wśród okolicznych mieszkańców.
Wygenerowano w sekund: 0.05
9,690,499 unikalne wizyty